detailed program

 

Sunday, August 04, 2024
14.00 - 17.00 Meetings
14.00 - 19.00 Welcome & Registration
Monday, August 05, 2024
07.15 - 07.40 Registration
07.40 - 08.30 Opening:
-        Welcome speeches from Chairs of ISAMMA 2024 and distinguished guests
-        Social Value Creation inspired by Innovation, Kyung Ho Shin, Kor
PLENARY SESSION 1
Chairpersons: Manh-Huong Phan, Liesl Folks
08.30 - 09.00 PL1: Sang-Wook Cheong, US
09.00 - 09.30 PL2: Hyunsoo Yang, Sgp
09.30 - 09.45 Coffee break - Group Photo
Room 1 Room 2 Room 3 Room 4
SSp 1 SSp 7 TMh 1 SMa 1
Chairs Michael Osofsky,
Chih Huang Lai
Javier Campo,
Thi Van Anh Nguyen
CheolGi Kim,
Sawssen Slimani
Arcady Zhukov,
Ivan Skorvanek
09.45 - 11.05 SSp-K1
Chih-Huang Lai, Tw
SSp-K4
Sara Majetich, US
TMh-K1
 CheolGi Kim, Kor
SMa-K1
Nguyen Hoang Luong, VN
SSp-I1
Masaki Kobayashi, JP
SSp-I23
Thi Van Anh Nguyen, JP
TMh-I1
 Sawssen Slimani, Ita
SMa-I1
Arcady Zhukov, Spn
SSp-I2
Se Kwon Kim, Kor
SSp-I24
Ki-Suk Lee, Kor
TMh-I2
Quoc Huy Thi, VN
SMa-I2
 Ivan Skorvanek, Slv
SSp-I3
Michael Osofsky, US
SSp-I25
Javier Campo, Spn
TMh-O1
Kota Ejiri, JP
SMa-O1
 Hiroaki Kikuchi, JP
11.05 - 11.15 Coffee break
SSp 2 SSp 8 TMh 2 SMa 2
Chairs Takahiro Moriyama,
Ramanathan Mehendiran
Nguyen Phuc Duong,
Masaki Mizuguchi
Yuki Shiomi,
Lan Anh T. Nguyen
Le Van Lich,
Hossein Sepehri-Amin
11.15 - 12.30 SSp-I4
Takahiro Moriyama, JP
SSp-I26
Masaki Mizuguchi, JP
TMh-I3
Yuki Shiomi, JP
SMa-I3
Le Van Lich, VN
SSp-I5
Ramanathan Mahendiran, Sgp
SSp-I27
Soong-Geun Je, Kor
TMh-I4
Lan Anh T. Nguyen, Kor
SMa-I4
Hossein Sepehri-Amin, JP
SSp-I6
Tran Xuan Bao, Kor
SSp-O7
Jyh-Shen Tsay, Tw
TMh-I5
Tomoyasu Taniyama, JP
SMa-O2
Ngo Tran, VN
SSp-O1
Andi Gumarilang, Idn
SSp-O8
Nguyen Phuc Duong, VN
TMh-O2
Doan Le Hoang Tan, VN
SMa-O3
Mariya Matyunina, Rus
12.30 - 13.30 Lunch
SSp 3 SSp 9 TMh 3 SMa 3
Chairs Jongill Hong,
Ssu-Yen Huang
Young Keun Kim,
Junichi Shiogai
Ya-Ping Hsieh,
Hiroshi Nagamura
Duc Hai Tran,
Wuttthikrai Busayaporn
13.30 - 15.05 SSp-I7
Jongill Hong, Kor
SSp-K5
Young Keun Kim, Kor
TMh-I6
Hiroshi Naganuma, JP
SMa-I5
Duc Hai Tran, VN
SSp-I8
Ssu-Yen Huang, Tw
SSp-I28
Junichi Shiogai, JP
TMh-I7
Marienette Morales Vega, Phi
SMa-I6
Wutthikrai Busayaporn, Thl
SSp-I9
Donghun Lee, Kor
SSp-I29
Chanyong Hwang, Kor
TMh-I8
Ya-Ping Hsieh, Tw
SMa-O4
Phuc Ly Nguyen, VN
SSp-I10
Nguyen Duy Khanh, JP
SSp-O09
Aleksei Yu. Samardak, Rus
TMh-I9
Se Young Park, Kor
SMa-O5
Alexander P. Kamantsev, Rus
SSp-O2
Thanh-Huong Thi Nguyen, Kor
SSp-O10
Takahiro Saeki, JP
TMh-O3
Dinh Chuong Nguyen, VN
SMa-O6
Sung-Min Ahn, Kor
15.05 - 15.15 Coffee break
SSp 4 SSp 10 TMh 4 SMa 4
Chairs Pham Nam Hai,
Takahiro Chiba
Atsufumi Hirohata,
Chun-Yeol You
Nguyen Thanh Tung,
Hyejin Ryu
Le Manh Tu,
Shin Yabukami
15.15 - 17.00 SSp-K2
Yaroslav Tserkovnyak, US
SSp-K6
Atsufumi Hirohata, JP
TMh-I10
Samik Dutta Gupta, Ind
SMa-I7
Le Manh Tu, VN
SSp-I11
Takahiro Chiba, JP
SSp-I30
Dang Ngoc Toan, VN
TMh-I11
Jeongyong Kim, Kor
SMa-I8
Shin Yabukami, JP
SSp-I12
Suraj Thyagarajan Sumaraj, Sgp
SSp-I31
Shinji Miwa, JP
TMh-I12
Nguyen Thanh Tung, VN
SMa-O7
Lusi Safriani, Idn
SSp-I13
Pham Nam Hai, JP
SSp-I32
Chun-Yeol You, Kor
TMh-I13
Hyejin Ryu, Kor
SMa-O8
Tuan Nguyen-Van, VN
SSp-I14
Byong-Guk Park, Kor
SSp-I33
Sarah Mantion, Fr
TMh-O4
Huang Tzu Tai, Tw
SMa-O9
Syarifah Nihlah Yahya, Idn
17.00 - 18.00 POSTER SESSION
Chairpersons: Takahiro Moriyama, Jongill Hong, Sawssen Slimani,
Ya-Ping Hsieh, Le Van Lich, Wuttthikrai Busayaporn, Yuya Sakuraba, Pedro Gorria
Plenary Session 2
Chairpersons: Nguyen Hoang Luong, Sang-Wook Cheong
18.00 - 18.30 PL3: Liesl Folks, US
18.30 - 19.00 PL4: Jeffrey Snyder, US
19.30 - 21.30 Banquet
Tuesday, August 06, 2024
Room 1 Room 2 Room 3 Room 4
SSp 5 SSp 11 EEr 1 SMa 5
Chairs Sergey A. Nikitov,
Hoa Phan
Dario A. Arena,
Le Duc Anh
Nguyen Tuan Hung, Ady Suwardi
Do Thi Huong Giang, Hideto Yanagihara
08.00 - 10.15 SSp-K3
Masaaki Tanaka, JP
SSp-I34
Le Duc Anh, JP
EEr-K1
Ken-ichi Uchida, JP
SMa-I9
Do Thi Huong Giang, VN
SSp-I15
Hoa Phan, VN
SSp-I35
Hiroki Morishita, JP
EEr-I1
Ady Suwardi, HK
SMa-I10
Hideto Yanagihara, JP
SSp-I16
Yuki K. Wakabayashi, JP
SSp-I36
Darío A. Arena, US
EEr-I2
Nguyen Tuan Hung, JP
SMa-O10
Nugraheni Puspita Rini, Idn
SSp-I17
Sergey A. Nikitov, Rus
SSp-I37
Shoya Sakamoto, JP
EEr-I3
Nagalakshmi Ramamoorthi, Ind
SMa-O11
Tien Ngoc Phuc Nguyen, VN
SSp-I18
Hiroyasu Nakayama, JP
SSp-O11
Baigutlin Danil Rasulovich, Rus
EEr-I4
Takeshi Seki, JP
SMa-O12
Vladimir Sokolovskiy, Rus
SSp-O3
Yosephine Novita Apriati, JP
SSp-O12
Nga T. Do, Kor
EEr-O1
Linh Ho Thuy Nguyen, VN
SMa-O13
Togar Saragi, Idn
SSp-O4
Masayuki Ishida, JP
EEr-O2
Risdiana Risdiana, Idn
SMa-O14
Tran T Tung, Aus
10.15 - 10.25 Coffee break
SSp 6 Focused Workshop 1 EEr 2 SMa 6
Chairs Dong-Hyun Kim,
Nikolai Perov
Thanh Duc Nguyen,
Byeonghwa Lim
Tuson Park,
Vu Dinh Lam
An-Cheng Aidan Sun
Nguyen Ngoc Dinh
10.25 - 12.30 SSp-I19
Hiroshi Imamura, JP
FWB-I1
Khanh Kieu, US
EEr-K2
Vu Dinh Lam, VN
SMa-I11
An-Cheng Aidan Sun, Tw
SSp-I20
Nikolai Perov, Rus
FWB-I2
Thanh Duc Nguyen, US
EEr-I5
Tuson Park, Kor
SMa-O15
Luu Manh Quynh, VN
SSp-I21
Dong-Hyun Kim, Kor
FWB-I3
Sungwon Lee, Kor
EEr-I6
Nguyen Quang Hung, VN
SMa-O16
Sung-Min Ahn, Kor
SSp-I22
Shinobu Ohya, JP
FWB-I4
Kieu The Loan Trinh, Kor
EEr-I7
Adler Gamzatov, Rus
SMa-O17
Lin Luo, Chn
SSp-O5
Zhang Junwei, JP
FWB-I5
Byeonghwa Lim, Kor
EEr-O3
Sophie Guillemot, UK
SMa-O18
Phan The Long, VN
SSp-O6
Chau Nguyen Dao, US
FWB-O1
Chun-Yeol You, Kor
EEr-O4
Athul Sunitha Raveendran, Ind
SMa-O19
Shijie Wei, Chn
EEr-O5
Ngoc Quang Tran, VN
SMa-O20
Nguyen Thi Kim Cuc, VN
12.30 - 13.30 Lunch
BNh 1 Focused Workshop 2 EEr 3 SMa 7
Chairs Javier Alonso,
Loi Tonthat
CheolGi Kim,
Anh Duc Phan
Yuya Sakuraba,
Pedro Gorria
Nguyen Huy Dan,
Arcady Zhukov
13.30 - 15.00 BNh-I1
Anh-Tuan Le, VN
FWB-I6
Faxiang Qin, Chn
EEr-I8
Yuya Sakuraba, JP
SMa-I12
Nguyen Huy Dan, VN
BNh-I2
Javier Alonso, Spn
FWB-I7
Jaesok Yu, Kor
EEr-I9
Pedro Gorria, Spn
SMa-I13
Jeehoon Kim, Kor
BNh-I3
Loi Tonthat, JP
FWB-I8
Anh Duc Phan, VN
EEr-I10
Michitaka Ohtaki, JP
SMa-O21
Sung-Min Ahn, Kor
BNh-O1
Ngoc Xuan Dat Mai, VN
FWB-O2
CheolGi Kim, Kor
EEr-O6
Thanh Hai Phan, VN
SMa-O22
Hongxian Shen, Chn
FWB-O3
Tuan-Anh Nguyen, VN
EEr-O7
Tran Quang Minh Nhat, VN
SMa-O23
Liudmila Makarova, Rus
15.00 - 15.15 Coffee break
BNh 2 TMh 6 TMh 5 SMa 8
Chairs Shin Yabukami,
Anh-Tuan Le
Nguyen Tran Thuat,
Tae Hee Kim
Faxiang Qin,
M. Venkata Kamalakar
Nguyen Ngoc Dinh,
Wuttthikrai Busayaporn
15.15 - 16.50 BNh-I4
Nguyen Hoang Nam, VN
TMh-I16
Nguyen Tran Thuat, VN
TMh-I14
Manh-Huong Phan, US
SMa-O24
Yulin Chai, Chn
BNh-O2
Sang-Suk Lee, Kor
TMh-I17
Tae Hee Kim, Kor
TMh-I15
M. Venkata Kamalakar, Swe
SMa-O25
Anton Bolyachkin, JP
BNh-O3
Trinh Thi Ngoc Diep, VN
TMh-O8
Aleksei Kozlov, Rus
TMh-O5
Thi Luu Luyen Doan, VN
SMa-O26
Dong Quoc Viet, VN
TMh-O9
Xinghui Liu, Chn
TMh-O6
Shi Qing, JP
SMa-O27
Yueqing Liu, Chn
TMh-O7
Dmitry A. Kuzmin, Rus
Plenary Session 3
Chairpersons: Sara Majetich, Jeffrey Snyder
17.00 - 17.30 PL5: Mathias Kläui, Ger
17.30 - 18.00 PL6: Masahiro Yamashita, JP
18.00 - 18.30 Poster Awards & Closing
Wednesday, August 07, 2024
08:00 - 17:00 Sightseeing tours
           
CODE NOTES: (PL: PLENARY, K: KEYNOTE, I: INVITED, O: ORAL)
- SSp-:Spintronics and Spin-driven Phenomena
- BNh-P: Bio-Nanomagnetism in Human Healthcare – Poster
- EEr-P: Emerging Materials for Energy Harvesting and Related Applications – Poster
- SMa-P: Soft/Hard Magnetic Materials and Applications – Poster
- TMh-P: Two-dimensional Materials and Heterostructures – Poster
- FWB-: Focused Workshop: Recent Advances in Biomedically Driven Nanodevices and Technologies

 

 

 

 

No Code Presenter Country
1 BNh-P1 Nhu Hoa Thi Tran Vietnam
2 BNh-P2 Hanh-Vy Tran Nguyen Vietnam
3 BNh-P3 Nguyen Vo Truong Duy Vietnam
4 BNh-P4 Ky-Vien Le Vietnam
5 BNh-P5 Sang-Suk Lee South Korea
6 BNh-P6 An-Cheng Aidan Su Taiwan
7 BNh-P7 Dao Thanh Toan Vietnam
8 BNh-P8 YouSik Hong South Korea
9 BNh-P9 Seog-San Hyeon South Korea
10 EEr-P1 Thuy Tien Nguyen Tran Vietnam
11 EEr-P2 Lê Nguyễn Ngọc Quý Vietnam
12 EEr-P3 VUONG THI ANH HONG South Korea
13 EEr-P4 Hiromasa Tahara Japan
14 EEr-P5 Hiroshi Naganuma Japan
15 EEr-P6 Thai Hoang Nguyen Vietnam
16 EEr-P7 Rattiphorn Sumang Thailand
17 EEr-P8 Phakakorn Panpho Thailand
18 EEr-P9 Rei Kuramochi Japan
19 EEr-P10 Yuliya Russian Federation
20 EEr-P11 Rodion Russian Federation
21 EEr-P12 Rodion Russian Federation
22 EEr-P13 LE MINH TIEN Vietnam
23 EEr-P14 Dao Thanh Toan Vietnam
24 EEr-P15 Dao Thanh Toan Vietnam
25 EEr-P16 Dao Thanh Toan Vietnam
26 EEr-P17 Hoa Thi Lai Vietnam
27 EEr-P18 Ho Thi Anh Vietnam
28 EEr-P19 Duong Pham Vietnam
29 EEr-P20 Le Thi Ngoc Loan Vietnam
30 SMa-P1 Valentina Zhukova Spain
31 SMa-P2 Dao Thi Thuy Nguyet Vietnam
32 SMa-P3 Atsuhiro Nishikura Japan
33 SMa-P4 Jiateng Zhang China
34 SMa-P5 Haein Yim South Korea
35 SMa-P6 Sota Kitahara Japan
36 SMa-P7 Shingo Ito Japan
37 SMa-P8 Takenobu Sato Japan
38 SMa-P9 Pham Thi Thanh Vietnam
39 SMa-P10 Kosaku Murakata Japan
40 SMa-P11 Tien Ngoc Phuc Nguyen Vietnam
41 SMa-P12 Vasily Ogloblichev Russian Federation
42 SMa-P13 Shengen Guan China
43 SMa-P14 Chanti Guguloth India
44 SMa-P15 Kim Kong Tham Japan
45 SMa-P16 Lidiia Andreevna Shendrikova Russian Federation
46 SMa-P17 Nguyen Thi Ngoc Vietnam
47 SMa-P18 D. T. Khan Vietnam
48 SMa-P19 Kim T. H. My Vietnam
49 SMa-P20 Van Tan Tran Vietnam
50 SMa-P21 DAO SON LAM Vietnam
51 SMa-P22 Nguyen Quang Hoa Vietnam
52 SMa-P23 Tran Dang Thanh Vietnam
53 SMa-P24 Jae-Kwang Lee South Korea
54 SMa-P25 Nguyen Thi My Duc Vietnam
55 SMa-P26 Kenji Nawa Japan
56 SMa-P27 Zihao  Wang China
57 SMa-P28 Pham Thi Thanh Vietnam
58 SSp-P1 Kazuya Suzuki Japan
59 SSp-P2 Shunsuke Sakai Japan
60 SSp-P3 Ryosuke Sasaki Japan
61 SSp-P4 Venkataiah Gorige India
62 SSp-P5 Bui Quoc Viet Vietnam
63 SSp-P6 Igor V. Bychkov Russian Federation
64 SSp-P7 Seong Tae Kim South Korea
65 SSp-P8 Mukhammad Ilkhomiddinovich Sobirov Russian Federation
66 SSp-P9 Ramesh Chandra Bhatt Taiwan
67 SSp-P10 Te-ho Wu Taiwan
68 TMh-P1 Nong Xuan Linh Vietnam
69 TMh-P2 Tran Quang Dat Vietnam
70 TMh-P3 Truong Duc Quynh Vietnam
71 TMh-P4 Thien Huu Pham Vietnam
72 TMh-P5 Nguyen Thai Hoang Vietnam
73 TMh-P6 Nguyễn Tiến Dũng Vietnam
74 TMh-P7 Anh Tuan Thanh Pham Vietnam
75 TMh-P8 Perova Natalia Nikolaevna Russian Federation
76 TMh-P9 Chuong V. Nguyen Vietnam
77 TMh-P10 Nguyen Ngoc Huyen Vietnam
78 TMh-P11 Iduru Shigeta Japan
79 TMh-P12 Trang Thu Tran South Korea
80 TMh-P13 Takahito Takeda Japan
81 TMh-P14 Namsaraev Zhimba Zhambaldorzhievich Russian Federation
82 TMh-P15 Bui Thi Thu Thao Vietnam

 

CODE NOTES: (P: POSTER)
- BNh-P: Bio-Nanomagnetism in Human Healthcare – Poster
- EEr-P: Emerging Materials for Energy Harvesting and Related Applications – Poster
- SMa-P: Soft/Hard Magnetic Materials and Applications – Poster
- TMh-P: Two-dimensional Materials and Heterostructures – Poster
- FWB-: Focused Workshop: Recent Advances in Biomedically Driven Nanodevices and Technologies

 

 

Focused Workshop 1
Chairpersons
Thanh Duc Nguyen, Byeonghwa Lim
10:25 -12:30 FWB-I1 Khanh Kieu, US
FWB-I2 Thanh Duc Nguyen, US
FWB-I3 Sungwon Lee, Kor
FWB-I4 Kieu The Loan Trinh, Kor
FWB-I5 Byeonghwa Lim, Kor
FWB-O1 Chun-Yeol You, Kor
Focused Workshop 2
Chairpersons
CheolGi Kim, Anh Duc Phan
13:30 - 15:00 FWB-I6 Faxiang Qin, Chn
FWB-I7 Jaesok Yu, Kor
FWB-I8 Anh Duc Phan, VN
FWB-O2 CheolGi Kim, Kor
FWB-O3 Tuan-Anh Nguyen, VN